środa, 16 stycznia 2013

Cykl wzrostu włosa

Dziś trochę o włosach. Uważam, że mało osób wie co tak naprawdę dzieje się we włosie.
 
 Cykl wzrostu włosa zaczyna się w mieszku włosowym. Mieszki włosowe powstają wyłącznie w okresie życia płodowego człowieka ( w tym czasie powstaje owłosienie pierwotne, które zanika jeszcze w łonie matki 7=8 miesiącu) . Później mieszków włosowych nie przybywa. Człowiek rodzi się posiadając 5-6 milionów mieszków włosowych na całym ciele, a ich rozmieszczenie jest uwarunkowane genetycznie.
Jedynymi miejscami na ciele pozbawionymi mieszków włosowych na ciele są wnętrza dłoni i podeszwy stóp.

Cykl włosowy rozpoczyna się dopiero u 2-3 letniego dziecka. Dzieli się na trzy fazy:  anagen, katagen i telogen. Cykl włosowy uzależniony jest od zmian jakie zachodzą w budowie mieszka włosowego.

Anagen
Jest to okres, w którym mieszek jest w pełni wykształcony, jest okresem wzrostu włosa.W momencie wzrostu mieszka na na zewnętrznej powierzchni brodawki, znajduje sie warstwa komórek, które po otrzymaniu sygnału z brodawki, zaczynają się dzilic. Podwajają swoja liczbę w ciagu 12 godzin.
Najpierw powstają komórki macierzy i zewnętrznej błony korzenia. Dopiero kiedy zostaje odbudowana całkowicie dolna część mieszka, komórki macierzy zaczynają przekształacac sie w komórki włosa. W korzeniu przybywa coraz wiecej komórek, a włos wypychany ku górze- rosnie. Wzrost włosa może trwać od 4 do 8 lat.


Katagen
Koniec wzrostu włosa związany jest z zahamowaniem pracy mieszka włosowego, brodawka dostarcza coraz mniejsze ilosći substancji potrzebnych do funkcjonowania mieszka i rozwoju włosa. Komórki macierzyste przestają wytwarzać nowe keratynocyty, a same zanikaja. Włos staje sie cieńszy, powstaje mniej pigmentu, co powoduje nieznaczne odbarwienie włosów.
 Rozpoczyna się  proces zwany inwolucją mieszka, twz katagen, który trwa około 2-3 tygodni. W górnej częsci mieszka włosowego znajduje sie charakterystyczne wybrzuszenie. Komórki korzenia leżace poniżej tego wybrzuszenia giną a sam mieszek skręca się 2-3 krotnie. w związku z tym brodawka przesuwa się ku górze aż do wybrzuszenia. Włos traci przyczepność w skórze i może łatwo wypaść.


Telogen
Zaczyna się faza spoczynkowa mieszka włosowego, tzw. telogen, która trwa około 3 miesięcy. W tym czasie mieszek nie wytwarza włosówi odpoczywa. Włosy są juz całkowicie zrogowaciałe i wypadają. W czasie telogenu człowiek traci dziennie 50-100 włosów. Jednak pod wpływem niekorzystnych czynników mogą wypadać szybciej i w większej ilości. Takie czynniki, to np. zbyt mocne szczotkowanie włosów, drapanie głowy, wyrywanie włosów czy uszkodzenia mieszka. Jeśli włosy nie odrastają następuje wyłysienie.Włosy wyrastające ze skóry głowy mogą znajować sie w róznych fazach wzrostu. Jeżeli włosy zaczynają wypadac w pewnym momencie w większej niż normalnie ilości może to oznaczać, że większy procent włosów jest w fazie telogenu. Do sprawdzenia jaki procent włosów znajduje się w danej fazie słuzy badanie=FOTOTRICHOGRAMEM

fototrichogram

Po umyciu włosów robi sie zdjęcie i porównuje. W dużym powiększeniu można sprawdzić o ile urosły włosy, obliczyc z jaką prędkością i procentowo wyliczyć ilość włosów w każdej z faz.

wyniki badania

 Wiem, że może tu być tu trochę dużo informacji, ale jak się skupicie, to na pewno to zrozumiecie ;)

zródło;BHP w zawodzie fryzjer, Z. Sumirska.
1 komentarz:

  1. Powiem Ci, bardzo ciekawa sprawa.
    Nigdy na ten temat nie czytałam.
    Dodaję do obserwowanych. :)

    OdpowiedzUsuń